O dřevních briketách

V Česku má výroba dřevních briket dlouholetou tradici. Briketáren u nás funguje několik desítek ve všech koutech republiky.
Ať už brikety používáte pro víkendové vytápění chat a chalup nebo jimi topíte celoročně v domácích kotelnách,
briket je dostatek pro všechny - naše výroba se totiž shoduje s domácí spotřebou.
Na brikety narazíte všude – v hobby marketech, u obchodníků s palivy, nebo u specializovaných distributorů briket a pelet.

Výroba českých briket

Všechno začíná v lese. Ideální je výroba, která klade důraz na tradiční model lokální spotřeby – zákazník topí briketami nebo peletami, které vznikly z pilin z místních pil při zpracování dřeva vytěženého v okolních lesích.

Kmeny poražených stromů se v dřevařské výrobě zpracují a rozřežou na truhlářské rozměry trámů, fošen a prken. Během opracování se až 30 % původního kmene mění v dřevěný odpad – štěpku a pilinu, ze které se dále vyrábí brikety. Tím se dřevní odpad výhodně zužitkuje.

Výroba českých briket

Pilina dále cestuje do briketárny, kde se musí zpracovat v řádu dní, aby neztratila na kvalitě. Potom přichází na řadu lisování. Pilina se v briketovacích lisech formuje pod velkým tlakem a teplotou do výsledného tvaru briket. Může to být plný válec, válec s otvorem nebo kvádr. Brikety se následně balí do folie po 4 až 12 kusech a tyto balíčky jsou naskládány na paletu o celkové hmotnosti kolem 1 tuny.

Plných 97 % českých dřevních briket je vyrobeno dle standardů mezinárodní normy ČSN EN ISO 17225-3 v jakostech A1 (z piliny bez příměsí kůry) a A2 (z pilin s příměsí kůry). Kvalitní brikety jsou základem pro komfortní topení i dlouhou životnost vašich kamen, krbových vložek nebo kotlů.